WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

11 grudnia - 17 grudnia 2008, wydanie nr 24

   [16-12-2008 / nr art. 2427]

Dzieci z grupy 4-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi zostały zaproszone przez Małgorzatę Tałejszys (nauczycielkę Zespołu Szkół Zawodowych) na wspólne pieczenie pierników. Maluchy z radością udały się 12 grudnia do szkoły. Małgorzata Tałejszys wraz z uczennicami omówiła recepturę sporządzania ciasta, potem było wspólne wałkowanie i wycinanie foremkami pierników. Zabawa była "palce lizać", wszystkiego można było spróbować jak u mamy w kuchni. Potem było lukrowanie, ozdabianie ciastek kolorowymi cukierkami. I tu przedszkolacy wykazali swoje umiejętności. Na koniec miała miejsce wspólna degustacja oraz śpiewanie kolęd i pastorałek. Słodka współpraca przedszkolaków z Małgorzatą Tałejszys trwa już od siedniu lat.

Grażyna Fiszer

     

   [16-12-2008 / nr art. 2426]

Powiatowy Urząd Pracy w Gołdapi informuje, iż na dzień 15 grudnia dysponuje następującymi ofertami:

 • PRACY: kucharz-barman, psycholog, fryzjer, kierowca kat.C+E.

  Zainteresowani podjeciem zatrudnienia proszeni są o kontakt z urzędem.

  pośrednik pracy II stopnia Irena Rawinis

 •    [16-12-2008 / nr art. 2425]

  5 grudnia w telewizji TVN 24 w programie "Prosto z Polski" wyemitowany został reportaż "Mrówcza codzienność". Dotyczył on sytuacji gołdapskich "mrówek" po zmianie przepisów celnych. Zainteresowani reportażem mogą go obejrzeć klikająć TUTAJ.

     [16-12-2008 / nr art. 2424]

  Gmina sprzedała kawałek drogi, mieszkanka sąsiedniej działki protestuje. Do redakcji Kuriera Gołdapskiego zgłosiła się Helena Hołubowicz, mieszkanka ulicy 1 Maja w Gołdapi. Jest oburzona faktem, że urząd miejski sprzedał część drogi przy ul. Spacerowej, która służyła jej jako dojazd do posesji. Pani Helena twierdzi, że inną drogą nie wjedzie do niej na podwórze ani duży samochód, np. przywożący opał na węgiel, ani mały dostawczy.

  - Jest dojazd drugą drogą - twierdzi pani Helena. - Jednak większy pojazd od osobowego tamtędy się nie przeciśnie, jak też nie wjedzie na nią z powodu dużej różnicy w wysokości miedzy tą drogą a ulicą Wiosenną. Co się stanie, gdy nagle zapalą mi się budynki gospodarcze? Przecież jedyny dojazd był właśnie przez sprzedaną drogę! - dodaje kobieta, nie kryjąc oburzenia na działania urzędników miejskich.

  Pani Helena próbowała wyjaśnić sprawę z architektem miejskim Beatą Kołakowską.

  - Niestety, pani architekt przyjęła mnie na korytarzu i nic nie wyjaśniła - twierdzi pani Helena. - Czy to normalne przyjmować ludzi w ten sposób?

  Beata Kołakowska twierdzi jednak, że wyglądało to zupełnie inaczej.

  - Nasz wydział przyjmuje interesantów dwa razy w tygodniu - informuje - Pani Helena przyszła poza wyznaczoną porą i zagadnęła mnie na korytarzu. Nie byłam gotowa od razu udzielić odpowiedzi, a takiej oczekiwała pani Helena.

  Architekt twierdzi, że nie rozumie problemu, jaki przedstawia Helena Hołubowicz. - Nie widzę w tej sytuacji żadnego problemu - wyjaśnia Beata Kołakowska. - Mieszkanka ulicy 1 Maja powinna mieć wjazd na posesję od tej ulicy. Fakt, że na co dzień korzysta z innego dojazdu, nie ma tu znaczenia. Drogę osiedlową, do której należy sporny odcinek, gmina miała do niedawna w użytkowaniu wieczystym. Jeden z mieszkańców posiada po obu jej stronach dwie nieruchomości. Złożył więc wniosek do urzędu o sprzedanie na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego części drogi, graniczącej z jego działkami. Uzasadniał to poprawą funkcjonalności jego nieruchomości. Po przeanalizowaniu sprawy, burmistrz przystał na jego wniosek.

  Podobnego zdania jest też zastępca burmistrza Jacek Morzy.

  - Nie ma przepisu, który zobowiązywałby nas do stworzenia lub utrzymywania dojazdów do posesji z kilku stron - uważa Jacek Morzy. - Pani Helena jest przypisana do ulicy 1 Maja i powinna mieć wjazd na podwórko - tak jak jej sąsiedzi - od ul. 1 Maja.

  Pani Helena twierdzi jednak, że zrobienie wjazdu od 1 Maja jest niemożliwe. Wiąże się to bowiem z dużymi kosztami i wycięciem drzew na posesji. Jej zdaniem, problemem byłyby też studzienki, które są na trasie ewentualnego wjazdu. Jednym z mieszkańców tego osiedla jest radny miejski Andrzej Pianka. Zapytaliśmy go, czy da się obecnie dużym samochodem podjechać "od tylu" do posesji pani Heleny.

  - Jest to nieco utrudnione poprzez duży spad przy zjeżdżaniu z ulicy Wiosennej, ale możliwe - twierdzi Andrzej Pianka. - Przecież jeden z sąsiadów ma tam duży śmietnik. Jest on odbierany kilka razy w roku. Przyjeżdża po niego duży pojazd i bez problemu go zabiera.

  Na naszą prośbę z sytuacją na miejscu zapoznał się rzecznik PSP w Gołdapi Grzegorz Jabłoński. Jego zdaniem w przypadku pożaru domu lub budynków gospodarczych pani Heleny akcja byłaby prowadzona z ulicy 1 Maja lub Wiosennej.

  - Dla zachowania zasad bezpieczeństwa nie wolno podjeżdżać pod sam palący się obiekt. Korzystamy wówczas z węży. Gasiliśmy już pożary, gdzie miały one długość ponad 100m. Nie wpływa to na jakość prowadzenia działań gaśniczych - mówi rzecznik.

  Jak dodaje, gdyby jednak zaszła potrzeba, pojazdy straży będą w stanie dojechać również "od tyłu" posesji.

  Pani Helena uważa, że jej prawa zostały naruszone. W najbliższym czasie planuje między innymi wezwać straż pożarną, by przekonać się, czy słowa rzecznika mają potwierdzenie w rzeczywistości.


     [16-12-2008 / nr art. 2423]

  Policjanci ruchu drogowego z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali 1800 kamizelek odblaskowych, które przekazał nim marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Trafią one do pieszych i rowerzystów. Wszystko po to, żeby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

  Jak informuje naczelnik sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Gołdapi asp. Ryszard Antolak, do Gołdapi trafiło około 100 kamizelek i kilkanaście odblaskowych opasek na rękę. Będą one wydawane docelowej grupie odbiorców przez kilka najbliższych dni podczas patrolowania gołdapskich dróg.

     [16-12-2008 / nr art. 2422]

  W czwartek w gołdapskiej Galerii K2 otwarto wystawę z pracami z Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Mówiaca Ziemia", który odbył się w dniach 4-15 sierpnia na Litwie. Zainteresowani mogą obejrzeć obrazy m.in. Lucyny Trojanowskiej, Algimantasa Voreviciusa, Mindaugasa Skudutisa.

     

     

     [15-12-2008 / nr art. 2421]

  Jutro w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gołdapi odbędzie się XXIX sesja Rady Miejskiej. Początek o godzinie 12. Radni podejmą uchwały w między innymi następujących sprawach:

  • określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od środków transportowych
  • określenia stawek kwotowych podatku od nieruchomości w 2009 roku
  • regulaminu wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Gołdap
  • wysokości ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom ochotniczej straży pożarnej za uczestnictwo w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.
  Szczegółowy porządek posiedzenia oraz projekty uchwał są do pobrania TUTAJ.

     [14-12-2008 / nr art. 2420]

  Zespół EUFONIA zaprasza na Koncert Świąteczny! Chętni będą mogli posłuchać alternatywnego wykonania kolęd (w dwóch językach). Koncert odbędzie się w Klubie Garnizonowym 19 grudnia, początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

     [14-12-2008 / nr art. 2419]

  W hali sportowo-widowiskowej w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym rozegrany dziś został siatkarski XVI Turniej o Gołdapską Piłkę. Do udziału w zawodach zaproszone zostały 3 drużyny: z Bań Mazurskich, Gołdapi i Węgorzewa. Turniej rozgrywano systemem każdy z każdym. Oto wyniki:

  • Gołdap - Węgorzewo 3:1 (25:11, 29:27, 18:25, 25:18)
  • Banie Mazurskie - Węgorzewo 1:3 (25:27, 24:26, 25:22, 23:25)
  • Gołdap - Banie Mazurskie 3:1 (15:25, 25:17, 25:23, 25:23)

  Klasyfikacja końcowa:

  1. Gołdap
  2. Węgorzewo
  3. Banie Mazurskie

  Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Tomasz Szyszkowski z gołdapskiej drużyny.

       

       

       

     [14-12-2008 / nr art. 2418]

  9 grudnia w auli Centrum Promocji Regionu Gołdap przy ulicy Partyzantów 31 odbyło się spotkanie mieszkańców z posłem Andrzejem Orzechowskim i członkiem zarządu województwa Jarosławem Słomą. Poseł podsumował roczną pracę rządu Donalda Tuska, Jarosław Słoma informował o bieżących planach i inwestycjach związanych z Gołdapią. Po przemówieniach odbyła sie dyskusja z przybyłymi. Spotkanie zakończyło się po 2 godzinach.

  Wzięło w nim udział zaledwie kilku gołdapian. Słaba frekwencja mogła być spowodowana zamieszaniem organizacyjnym. Pierwotnie bowiem informowano mieszkańców, że do Gołdapi przyjedzie poseł Sławomir Rybicki, a spotkanie odbędzie się o godzinie 17. Kilka dni przed spotkaniem zmieniła się godzina spotkania, a w ostatniej chwili osoba posła. Dodatkowo - jak informuje organizator - ktoś informował też mieszkańców, że spotkanie zostało odwołane.

       

     [13-12-2008 / nr art. 2417]

  W jednym z "bliźniaków" na ulicy Pagórkowej w Gołdapi doszło dziś w godzinach popołudniowych do pożaru. Wybuchł on na użytkowym poddaszu. Jego przyczyną było najprawdopodobniej zaprószenie ognia. Strażacy ewakuowali z domu cztery osoby, z których dwie zostały zabrane przez karetki pogotowia. Spaliło się wyposażenie pokoju, między innymi szafa, wersalka i wykładzina. W gaszeniu pożaru uczestniczyło siedmiu strażaków PSP w Gołdapi, korzystając z dwóch wozów bojowych.

     [13-12-2008 / nr art. 2416]

  Jutro na hali sportowo-widowiskowej w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym rozegrany zostanie XVI Turniej o Gołdapską Piłkę. Jak informuje prezes Gołdapskiej Rady Sportu Andrzej Sokołowski, zmierzą się w nim drużyny Bań Mazurskich, Gołdapi i Węgorzewa. Początek spotkań o godzinie 9.

     [13-12-2008 / nr art. 2415]

  11 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia patronatu Polskiego Czerwonego Krzyża nad honorowym dawstwem krwi (1958-2008). Podczas spotkania wręczono odznaczenia oraz medale najbardziej zasłużonym osobom. Miłym akcentem był otrzymanie medalu 50-lecia za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi. Podczas spotkania zostały też ogłoszone wyniki III edycji konkursu "Ognisty Ratownik- Gorąca Krew", organizowanego przez Zarząd Główny PCK, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Zarząd Główny Związku OSP RP. W kategorii "najaktywniejszy strażak" III miejsce zajął kapitan Grzegorz Jabłoński z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.

       

     [13-12-2008 / nr art. 2414]

  Mecze trzeciej kolejki Gołdapskiej Ligi halowej w piłce nożnej, rozegranej 7 grudnia, przebiegały w szybkim tempie i - co najważniejsze - były rozgrywane w duchu fair play. Co prawda sędzia pokazał kilka żółtych kartek, jednak były związane głównie z przeklinaniem lub dyskusją z prowadzącym spotkanie.

  W pierwszym spotkaniu Jednostka Wojskowa pokonała Bostraka 3:0. Pierwsza bramka padła w 7 minucie po ładnej grze podaniami zakończonym pięknym golem od poprzeczniki. Drugi gol padł w 3 minucie drugiej połowy po strzale Michała Angielczyka w okienko. Trzeci gol był golem samobójczym, strzelonym przypadkowo w zamieszaniu na polu karnym. Drużyna Bostraka pomimo kilku stuprocentowych sytuacji nie była w stanie odrobić strat. Pierwsza połowa drugiego meczy pomiędzy Dubeninkami i Mat-Budem rozpoczęła się od błędu obrońcy Mat-budu, który wybijając piłkę podał ją wprost pod nogi Krzysztofa Żukowskiego. Ten bez najmniejszych problemów wykorzystał prezent i zamienił go na gola. Kolejne minuty to bardzo wyrównana i zacięta gra obu zespołów. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Dubeninek. Druga rozpoczęła się od zmasowanego ataku Mat-Budu. Niestety, mimo to wynik nie zmieniał się. I gdy zawodnicy Dubeninek cieszyli się już ze zwycięstwa niespodziewanie 25 sekund przed końcem meczy wyrównał Grudziński. Mecz zakończył się więc remisem 1:1. W trzecim meczu pomiędzy Budomexem a Leśnym Zakątkiem padło aż siedem goli. Festiwal strzelecki rozpoczął w trzeciej minucie Piotr Dziurdzikowski. Kilkanaście minut później na 2:0 dla podwyższył Marcin Markiewicz. Zawodnicy Budomexu cieszyli się z prowadzenia zaledwie kilkadziesiąt sekund. W czwartej minucie na 2:1 strzelił Marek Murawski, a w piątej błąd bramkarza Budomexu na gola zamienił Marek Paniczko. Druga połowa to kolejne gole jednej i drugiej drużyny. Mecz kończy się zwycięstwem Leśnego Zakątka 4:3. Ostatni mecz to kolejne tego dnia rozegrane w dobrym tempie spotkanie. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 0:0. W trzeciej minucie drugiej na listę strzelców wpisuje się Andrzej Kamiński i Oldboje prowadzą 1:0. Dwie minuty później bramkarz prowadzących Jerzy Szymański broni doskonały strzał Zbigniewa Litwińskiego, chwilę później jednak ta sztuka mu się nie udaje i Iryd wyrównuje. W siódmej minucie po strzale Jarosława Gałęziowskiego z rzutu wolnego pada kolejny gol dla Irydu. Wynik meczu na 3:1 ustalił na 3 minuty przed końcem meczu Witold Karniłowicz.

  Kolejna kolejka rozegrana zostanie 21 grudnia. Zagrają: Olboje z Leśnym Zakątkiem, Iryd z Budomexem, Mat-Bud z Bostrakiem i Jednostka Wojskowa z Dubeninkami.

  Tabela po 3 kolejkach:

  1. Iryd 9 5-1
  2. Dubeninki 7 8-2
  3. Budomex 6 9-4
  4. Mat-Bud 5 5-4
  5. Leśny Zakątek 4 6-6
  6. Jednostka Wojskowa 3 4-3
  7. Bostrak 0 1-9
  8. Oldboje 0 1-10

     

     [12-12-2008 / nr art. 2413]

  Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych oddawali dziś honorowo krew. Organizatorem akcji byli nauczyciele Anna Białous, Stella Kramkowska i Piotr Bartoszuk oraz Klub HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi. Gotowość oddania krwi zadeklarowało 36 osób, z powodów organizacyjnych i czasowych oddało ją 27. Łącznie zebrano jej 11,98 litra .

  Zespół Szkół Zawodowych oraz Liceum Ogólnokształcące uczestniczą w konkursie "Młoda krew ratuje życie", organizowanym przez PCK.

  "Oddawać własną krew,dobrowolnie i bezinteresownie,
  to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.
  To dar życia. Niech dawcy krwi którym należy się
  wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi
  we wszystkich częściach świata".

  Jan Paweł II podczas Światowego Dnia Krwiodawców 2004

       

       

     [12-12-2008 / nr art. 2412]

  Gołdapska policja do końca przyszłego tygodnia będzie prowadziła na terenie powiatu kontrolę szkolnych autobusów. Akcja pod kryptonimem GIMBUS ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, które korzystają z przewozów szkolnych. Kontrolowany będzie stan techniczny i dokumenty pojazdów oraz uprawnienia kierowców. Jak podkreślają funkcjonariusze, rygorystycznie sprawdzane też będą tachografy pod względem możliwych przekroczeń prędkości.

  Policjanci mają do sprawdzenia 12 pojazdów.

     [12-12-2008 / nr art. 2411]

  13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w sali konferencyjnej ośrodka "Wital" odbędzie się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu pod kamieniem pamiatkowym zostanie złożony wieniec. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców na te uroczystości.

     [12-12-2008 / nr art. 2410]

  27 listopada klasy 3c i 3b ze szkoły podstawowej nr 3 uczestniczyły w zajęciach, które prowadziła Karina Szałkowska-Siejwa. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca stomatologa oraz w jaki sposób należy troszczyć się o swoje zęby. W czasie spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Okazuje się, że wizyta u dentysty nie jest taka straszna!

  Beata Galińska

       

     [12-12-2008 / nr art. 2409]

  20 listopada odbyła się w szkole podstawowej nr 3 zabawa Andrzejkowa. Najpierw dzieci bawiły się przy muzyce na sali gimnastycznej, potem Uczniowie Małego Samorządu przygotowali wróżby. Przebrani za cyganki, wróżki i czarodziejów wyruszyli do poszczególnych klas. Chętnych do poznania swojej przyszłości nie brakowało. Było wesoło i zabawnie.

  opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego:
  Małgorzata Chojnowska, Alicja Falińska, Alicja Kłoczko, Beata Galińska


  KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

  Patryk Jurkowski: Gdyby tak klasy starsze fotografowali :) Mieliśmy dyskotekę na andrzejki, ja puszczałem muzykę!

       

       

     [12-12-2008 / nr art. 2408]


  GOLDAP.PL: One nauczyły mnie i odporności, i śmiałości, i odwagi
  Środowe spotkania miało szczególny charakter i na pewno było wydarzeniem o randze ogólnopolskiej. Obecni byli przedstawiciele samorządów regionalnych, historycy, przedstawicielka kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy, dziennikarze i przedstawiciele duchowieństwa.  GOLDAP.PL: Wystawa w Białymstoku: "Kobiety internowane - Gołdap 1982"
  W środę 10 grudnia w Sali konferencyjno-wystawienniczej białostockiego IPN odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Kobiety internowane - Gołdap 1982".

     [12-12-2008 / nr art. 2407]

  Rozmawiamy z Remigiuszem Karpińskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Gołdapi.

  Co uważa Pan za największy sukces, a co za porażkę radnych z perspektywy połowy kadencji?

  Nie sądzę, żeby w działaniach rady znalazło się coś, co można byłoby określić mianem porażki. Być może czasem zdarzają się jakieś potknięcia, ale z perspektywy kilku kadencji określiłbym to raczej jako normę w jej funkcjonowaniu.

  Co jest priorytetem na najbliższe dwa lata?

  Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej naszym priorytetem jest maksymalne wykorzystanie środków pomocowych. Teraz jest najlepszy moment na to, bo kolejne kraje wchodzą do Unii, a inne już stoją u jej drzwi. Naszym zamierzeniom sprzyja również fakt, że dwoje gołdapian znalazło się na najwyższych szczeblach władz województwa warmińsko-mazurskiego. Mam tu na myśli wojewodę Mariana Podziewskiego i członka zarządu sejmiku samorządowego Jarosława Słomę.

  Jakie są główne zadania radnych?

  O obowiązkach radnego gminy mówi art. 23 ust. 1 i art 24 ustawy osamorządzie gminnym. Radny jest zobowiązany kierować się dobrem gminy. Utrzymuje też stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawiaje organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców. Radny musi brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany.

  Z jakimi sprawami, kiedy i gdzie mogą zwrócić się mieszkańcy do Rady Miejskiej i jej przewodniczącego?

  Mieszkańcy mogą zwracać się do radnych z każdym problemem, który dotyczy spraw samorządu gminnego. Często jednak bywa, że mylone są kompetencje radnych gminnych i radnych powiatowych.

  Czy prowadzi Pan dyżury w UM? Ile osób odwiedziło Pana podczas takiego dyżuru?

  Nie prowadzę stałych dyżurów w Urzędzie. W poprzednich kadencjach były one wyznaczone, jednak rzadko trafiały się osoby chętne do spotkań. Jeśli są mieszkańcy, ktorzy chcą ze mną porozmawiać, numer mojego telefonu jest udostępniony w biurze Rady i kiedy jest potrzeba umawiam się na spotkanie w ten wlaśnie sposób. Jeżeli jednak dotrą do mnie wyraźne sygnały, że dyżury są potrzebne,nic nie stanowi przeszkody by je wznowić.

  Czy mieszkańcy mogą składać wnioski i projekty uchwał do rozpatrzenia przez Radę?

  Nie ma możliwości prawnej dla takiej drogi wprowadzania uchwał. Wszelkie inicjatywy mieszkańców powinny być zatem przeprowadzane poprzez radnych, bo po to są wybierani.

  Kto może uczestniczyć w sesjach rady i w posiedzeniach komisji?

  Działalność Rady Miejskiej jest jawna, dzięki czemu obywatele mają prawo uczestniczyć w sesjach rady czy posiedzeniach komisji. Wprogramie sesji przewidziany jest punkt "wolne wnioski", który następuje po wyczerpaniu roboczej części. Wtedy możliwe jest zabieranie głosu przez osoby, nie będące radnymi.

  Czy mieszkańcy mają prawo do wglądu w dokumenty gminy?

  Dostęp do dokumentów, wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów z posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy, jest otwarty za wyjątkiem tych materiałów, do których dostęp ograniczać może inna ustawa, przykładowo o ochronie danych osobowych.

  W jaki sposób mieszkańcy mogą poznać daty posiedzeń komisji i Rady? Dlaczego strona internetowa nie jest pod tym względem aktualizowana?

  Informacje o posiedzeniach rady wywieszane są w oknie Urzedu Miejskiego. Wiele informacji można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Prowadzenie BIP należy do pracowników Urzędu Miejskiego. Zwróciłem się do burmistrza Marka Mirosa z prośbą o aktualizacje zawartych tam danych. Jeśli nic się nie poprawiło, proszę kolejne pytania w tej sprawie kierować pod jego adresem.

  Dziękuję za rozmowę.

     [12-12-2008 / nr art. 2406]

  1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Jego obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei i solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z tymi chorobami w każdym kraju na całym świecie. Dlatego też postanowiliśmy w naszej placówce "Dom Św. Faustyny - Nie lękajcie się Caritas Diecezji Ełckiej w Gołdapi" (dawny Dom Dziecka) zorganizować konkurs wiedzy na temat AIDS. Składał się on z:

  • części teoretycznej - test sprawdzający wiedzę
  • części praktycznej - wykonanie plakatu związanego z tematyką.

  W dniu 21 listopada w naszej placówce wychowankowie obejrzeli prezentacje profilaktyczną pt. "Żyje bez ryzyka". Na jej podstawie oraz wiedzy przekazanej przez wychowawców pracujących w swoich grupach przystąpili do testu, który miał na celu sprawdzić ich ogólną wiedzę dotyczącą zakażenia wirusem HIV i chorobą AIDS. Młodzieży przedstawione zostały następujące zagadnienia:

  • co to jest AIDS
  • co wywołuje chorobę
  • jakie są objawy kliniczne choroby
  • co jest źródłem zakażenia
  • grupy zwiększonego ryzyka

  Kolejnym etapem było przygotowanie dowolna metodą plakatu dotyczącego zagadnienia AIDS. Plakat malowany był w trzech grupach: "Tęcza", "Promyki" i "Arka", oraz w dwóch kategoriach indywidualnych. I kategorię stanowiła młodzież w wieku 15-18 lat, II kategorię młodzież w wieku 12-14 lat.

  W kategorii I bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Grala z grupy "Arka", której plakat zajął I miejsce. W kategorii grupowej I miejsce zajął zespół "Tęcza" w składzie: Agnieszka Tomaszewicz, Agnieszka Marchlewicz i Tadeusz Brukało. Miejsce II otrzymał plakat grupy "Promyki" , którego twórcami byli: Jolanta Krzyżewska, Katarzyna Muszyńska i Damian Muszyński.

  Trzecim etapem konkursu było przeprowadzenie testu z wiadomości na temat AIDS. Wśród młodzieży w wieku 14-18 lat bezkonkurencyjny był Kamil Muszyński z grupy "Arka", zajął I miejsce. II przypadło Katarzynie Grali i Anecie Kuleszy, również z grupy "Arka". Wśród 12..14-latków najlepsza okazała się Agnieszka Marchlewicz. Drugie miejsce zajęli Jolanta Krzyżewska i Janusz Muszyński, trzecie Mateusz Radzewicz.

  Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały z rąk dyrektor Barbary Jagody Danilewicz dyplomy oraz cenne nagrody i upominki.

  Organizatorzy konkursu: Barbara Jagoda Danilewicz (dyrektor placówki), Urszula Mossakowska (pedagog), Katarzyna Dziemian (wychowawca) i Elżbieta Żukowska (pielęgniarka)

  Urszula Mossakowska

     

     

     [11-12-2008 / nr art. 2405]

  Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi oraz Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz - Olszewskiej organizują akcję "Nie tylko święty rozdaje prezenty". Dzięki tej akcji każdy będzie mógł sprawić komuś największy prezent - być może dać szansę na nowe życie. Jej częścią jest możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. To już druga taka szansa dla mieszkańców Gołdapi w ostatnim czasie.

  - Po pierwszej akcji przeprowadzonej 19 października odezwało się do mnie wiele osób, które z różnych powodów nie mogły się wtedy zgłosić i oddać swojej próbki krwi. Wśród nich byli między innymi emigranci zarobkowi, którzy na okres świat przyjeżdżają do kraju. - mówi Marcin Białous, współorganizator akcji. - Stąd też jej termin, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

  Rejestrowanie i badanie kandydatów na dawców szpiku odbędzie się w sobotę 20 grudnia. Chętni powinni zgłosić się do poradni chirurgicznej w Gołdapskiej przychodni w godzinach 10-14. Organizatorzy przypominają, że decyzji o pozostaniu potencjalnym dawcą nie należy podejmować pochopnie.

  - Fakt, że ktoś zostanie wpisany do centralnego rejestru dawców szpiku oznacza, że w każdej chwili może zostać poproszony o pomoc i oddanie szpiku. Jeżeli się wówczas wycofa, to może okazać się, że na szukanie drugiego dawcy z takimi antygenami zgodności tkankowej będzie już za późno. Dlatego proszę o dokładne przemyślenie swojej decyzji. - mówi Marcin Białous.

  Potencjalny dawca powinien być w wieku od 18 do 35 lat, w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Na badanie należy zgłosić się z dowodem osobistym. Na miejscu wypełnia się ankietę kwalifikacyjną, kartę honorowego dawcy oraz podpisuje się zgodę na przeprowadzenie zabiegu pobrania komórek macierzystych. Po tych formalnościach pielęgniarka pobiera 10ml krwi do badań.

  Wyniki badań zostają następnie wprowadzone do rejestru i od tego momentu są brane pod uwagę podczas poszukiwania dawcy dla chorych, którzy nie mają dawcy rodzinnego. Jeżeli okaże się, że ktoś potrzebuje takiego szpiku, wówczas zostanie on pobrany od dawcy. Dawca nic nie traci, gdyż szpik podobnie jak krew podlega ciągłej regeneracji.

  Patronat nad akcją sprawuje Ogólnopolski Siatkarski FanKlub Honorowych Dawców Krwi Dla Agaty.

     [11-12-2008 / nr art. 2404]

  27 listopada na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji Rady Miejskiej w Gołdapi odbyło się pierwsze czytanie budżetu gminy na rok 2009. Burmistrz przedstawił radnym swoją wizję przyszłorocznych wydatków i przychodów gminy. Tydzień później podczas drugiego czytania radni przedstawili swoje propozycje wydatków i zmian w budżecie. Oto najważniejsze wnioski, zgłoszone przez radnych:

  Marian Mioduszewski, w imieniu Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki:
  • wniosek o rozbudowę budynku przedszkola (przewidywany koszt 1mln zł wraz dokumentacją)
  Marian Mioduszewski, w imieniu własnym:
  • wniosek o wykonanie dokumentacji boiska przy szkole podstawowej nr 2 w Gołdapi
  Jarosław Dzienis:
  • wniosek o poprawienie 150 metrowego odcinka drogi w Galwieciach
  Cecylia Stecka:
  • wniosek o wyremontowanie lub zmodernizowanie ulicy Kolejowej na odcinku od ul. Lipowej do ul. 1 Maja, ze szczególnym naciskiem na chodniki
  • wniosek o założenie oświetlenia na ulicy Mikołajczyka
  • wniosek o rozbudowę budynku gołdapskiego przedszkola
  Piotr Kuśtowski - w imieniu własnym i Komisji Spraw Obywatelskich:
  • wniosek o zwiększenie puli na drogi miejskie do 2,5mln złotych i wyremontowanie dróg na ulicach: Jodłowej, Spacerowej, Kajki, Bema, Żeromskiego i drogi dojazdowej do sanatorium Wital
  • wniosek o zmniejszenie zaplanowanego wydatku na zakup nowego samochodu na potrzeby urzędu miejskiego do kwoty 60 tysięcy złotych
  • wniosek o wstrzymanie się z remontem szkoły podstawowej w Boćwince
  • wniosek o wstrzymanie się z wykonaniem odnowienia elewacji urzędu miejskiego od strony starostwa
  • wniosek o usuniecie z budżetu planowanego zakupu trybun na stadion OSiR
  Anna Fiedorowicz:
  • wniosek o przyjrzenie się cenie wykonania dokumentacji i budowy nowego cmentarza; zdaniem radnej jest ona za wysoka.
  • radna popiera wszystkie wnioski złożone przez Piotra Kuśtowskiego w imieniu komisji obywatelskiej
  Piotr Rant:
  • radny popiera wszystkie wnioski złożone przez Piotra Kuśtowskiego w imieniu komisji obywatelskiej
  • wniosek o naprawę chodnika przy skrzyżowaniu ulic Malarskiej i Armii Krajowej
  • wniosek o odświeżenie strony internetowej miasta
  Beata Otto:
  • radna popiera wszystkie wnioski złożone przez Piotra Kuśtowskiego w imieniu komisji obywatelskiej
  • wniosek o rozbudowę budynku przedszkola
  • wniosek o oświetlenie podwórka przy Placu Zwycięstwa 18 i 19
  • wniosek o doświetlenie skrzyżowania przy budynku poczty
  Józef Wawrzyn:
  • wniosek o budowę lokali socjalnych
  • wniosek o przeanalizowanie możliwości stworzenia infrastruktury zapewniającej dostęp do Internetu na wsiach
  • wniosek o zagospodarowanie podwórka miedzy ulicami Mickiewicza 2 i4 a Place Zwycięstwa 10
  Andrzej Pianka:
  • radny popiera wszystkie wnioski złożone przez Piotra Kuśtowskiego w imieniu komisji obywatelskiej
  • wniosek o wyremontowanie drogi do wsi Wiłkajcie
  • popiera wniosek o rozbudowę budynku przedszkola
  • wniosek o wykonanie dokumentacji boiska przy szkole podstawowej nr 2 i budowę tego boiska
  • wniosek o sfinansowanie szczepionek dla dziewczynek przeciw nowotworom szyjki macicy
  • wniosek o pozyskanie pieniędzy na dofinansowanie zdejmowania i utylizacji eternitu z budynków na terenie gminy
  Remigiusz Karpiński:
  • wniosek o dotację na malowanie kościoła parafialnego w Grabowie
  • wniosek o wymianę centralnego ogrzewania w szkole podstawowej nr 3 w Gołdapi w części z salą gimnastyczną
  • wniosek o doposażenie szkoły muzycznej I stopnia
  • wniosek o dofinansowanie świetlicy w Siedliskach
  • wniosek o wykonanie ogrodzenia przy bloku na ulicy Krzywej 2
  Zofia Syperek:
  • wniosek o wybudowanie chodników przy ulicy Leśnej w Gołdapi
  • wniosek o remont ulicy Sosnowej
  Marian Chmielewski:
  • niepokoi go zmniejszanie środków na opiekę społeczną
  • wniosek o zwiększenie środków na utrzymanie wiejskich dróg
  Antoni Banel:
  • wniosek o budowanie ulic, w tym ulicy Sosnowej
  • wniosek o zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Juchnajciach, np. na kilka mieszkań
  • wniosek o rozbudowę budynku gołdapskiego przedszkola
  Władysław Pawłowski - w imieniu własnym i ośmiu radnych:
  • wniosek o remont drogi dojazdowej do sanatorium Wital
  • wniosek o remont boiska przy szkole podstawowej nr 2
  • wniosek o dokończenie remontu ulicy Leśnej, w tym wykonanie chodników
  • wniosek o remont chodnika i budowa parkingu przy ul. Mickiewicza
  • wniosek o remont ulicy Sosnowej
  Marian Waraksa:
  • wniosek o usuniecie z budżetu planowanego zakupu trybun na stadion OSiR
  • wniosek o oświetlenie wsi Użbale
  • wniosek o rozbudowę budynku gołdapskiego przedszkola
  Janina Pietrewicz:
  • wniosek o rozbudowę budynku gołdapskiego przedszkola
  • wniosek o usuniecie z budżetu planowanego zakupu trybun na stadion OSiR
  • wniosek o zwiększenie środków na drogi wiejskie
  • budowa boiska i placu zabaw w Jabramowie
  Kazimierz Kazaniecki:
  • popiera wniosek Janiny Pietrewicz o budowę boiska i placu zabaw w Jabramowie
  • wniosek o oświetlenie skrzyżowania w Pogorzeli (droga nr 65 z drogą na Nasuty)
  • wniosek o pozyskanie pieniędzy na dofinansowanie zdejmowania i utylizacji eternitu z budynków na terenie gminy
  Wojciech Hołdyński:
  • wniosek o przeanalizowanie możliwości zatrudniania w urzędach osób niepełnosprawnych, by nie płacić kar z tytułu braku takich zatrudnień
  • wniosek o przeanalizowanie wydatków na zakup usług pozostałych i bezpieczeństwo publiczne pod katem możliwych oszczędności
  • wniosek o przeanalizowanie wydatków na telefonię komórkową.; zdaniem radnego ceny tych usług spadają, a wydatki znacznie rosną
  • wniosek o usuniecie z budżetu planowanego zakupu trybun na stadion OSiR
  • wniosek o remont skrzyżowania ulic Ogrodowej i Wileńskiej (podczas zgłaszania wniosku padła propozycja, by ulicę Ogrodową uczynić jednokierunkową)
  • wniosek o wstrzymanie się z wykonaniem odnowienia elewacji urzędu miejskiego od strony starostwa
  • wniosek o oświetlenie ulicy Plażowej

  Jak podkreśla przewodniczący komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Marian Mioduszewski, radni chcieliby wnieść dziesiątki różnego rodzaju wniosków i postulatów. W mieście i na wsiach jest bowiem jeszcze wiele do zrobienia. Świadomi jednak sytuacji budżetowej zgłaszają tylko ich zdaniem niezbędne i najważniejsze.

  Wszystkie wnioski zostały zanotowane przez burmistrza Marka Mirosa i skarbnik Krystynę Trzasko. Jak poinformował burmistrz, możliwe do wykonania zostaną ujęte w projekcie budżetu. Które to będą, okaże się podczas 3 czytania budżetu w komisjach Rady w dniu dzisiejszym.


  KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

  czytelnik: Czytając wnioski radnych jestem zadowolony, że radni wiedzą, co bardziej jest potrzebne w naszej gminie. To cieszy, lecz zapomniano o budowie dróg na "podlasiu" np. ul. Cisowa, Jaworowa i inne, bo przejechać tamtędy to tragedia dla człowieka jak i samochodu. Radnych zapraszam na przejażdżkę tymi drogami. Pozdrawiam.


  czytelnik: Jestem zażenowana tym, co przeczytałam na temat wniosków naszych Radnych. Mam na myśli głównie drogi i chodniki! Dlaczego każdy z nich chce ulepszać coś wokół własnego miejsca zamieszkania?! Dlaczego nikt nie zainteresuje się innymi częściami Gołdapi?! Np. ulica Ustronie, Osiedle II i I, Podgórna, czy Nadbrzeżna!


  czytelnik: W kwestii przedszkola, cieszy, że tak wielu radnych jest za jego rozbudową. Jest to moim zdaniem rzecz wręcz niezbędna. Nie rozumiem jeszcze jednej sprawy, dlaczego dzieci, które nie dostały się do grupy 3-latków będą miały zajęcia tylko raz w tygodniu w okresie I-VI 2009 i musiano na to zdobyć środki unijne. W takim sąsiednim Olecku zajęcia tego typu odbywają się 3 razy w tygodniu i jakoś kasa znalazła się na nie w budżecie gminy. Może radni powinni zastanowić się nad zwolnieniami przedsiebiorców z podatków i opłat itd. bo przecież są to niemałe pieniądze. A dzieci to chyba nasza przyszłość, prawda? Smutne jest to, że nie wszystkie dzieci mogą korzystać z przedszkola, niestety demokracja ich nie dotyczy, i nawet nie mówię o pieniądzach. Uważam, że powinien być wprowadzony wręcz OBOWIĄZEK PRZEDSZKOLNY by wszystkie dzieci miały równe szanse i możliwość kształcenia już od 3 roku życia. Gdy ja chodziłem do przedszkola było ich w Gołdapi chyba 4, a teraz? Szkoda gadać... pozdrawiam


  czytelnik: Zwracam honor. Dowiedziałem się, że Olecko też dostało pieniądze z UE na zajęcia dla maluchów. Ale fakt faktem pozostaje, że: "W przedszkolu odbywają się zajęcia edukcyjno - wychowawcze w ramach realizacji programu "Razem - w hołdzie tradycji" dla dzieci 4- i 5-letnich, nie uczęszczających do przedszkola. Zajęcia odbywają się: poniedziałek, środa, czwartek w godz. 16:00 -18:00 Oprócz zajęć edukacyjno-wychowawczych odbywają się zajęcia z psychologiem i logopedą". Cytat pochodzi z http://www.pzoi.olecko.edu.pl/aktualnosci.htm Od stycznia rusza program taki sam jak nasz gołdapski.

     [11-12-2008 / nr art. 2403]

  W ostatnim tygodniu granicę z Obwodem Kaliningradzkim w Gołdapi przekroczyło znacznie mniej podróżnych niż zwykle. Dotychczas w ciągu tygodnia było to blisko 10 tysięcy tygodniowo, w minionym tygodniu (01.12-07.12) zaledwie 3818 osób. Jest to ściśle związane z realizacją Dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy (Dz. U. UE L 346 /6 z dnia 29 grudnia 2007) i wprowadzeniem nowych krajowych przepisów celnych w tym obszarze. Oznacza to, że od zeszłego tygodnia do Polski można przywieźć tylko 40sztuk papierosów. Doświadczenie pokazuje, że każda zmiana przepisów prawnych spotyka się z ostrożnością podróżnych. Obecnie ruch graniczny w wraca do normy.

  Jak informuje rzecznik W-M Oddziału Straży Granicznej Justyna Szubstarska mniejszy ruch na przejściu granicznym nie uśpił czujności funkcjonariuszy tam pracujących. Codziennie zwracali oni uwagę na podróżnych nieprawidłowo poruszających się po przejściu. Niektórzy podróżni zapominali, że na nim obowiązują zasady ruchu drogowego jak na każdej innej drodze. Za jazdę bez świateł czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy także tutaj grozi mandat karny. Straż graniczna odnotowała 4 takie przypadki w zeszłym tygodniu. Funkcjonariusze pouczali także kierowców, między innymi za niestosowanie się do znaków na przejściu granicznym bądź brak wymaganych dokumentów.

  W mijającym tygodniu pogranicznicy stwierdzili również 11 przypadków naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dotyczącym stanu technicznego pojazdów, które skutkowały niedopuszczeniem do przekroczenia granicy państwa. Najczęstszymi nieprawidłościami były:

  • brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu (np. trójkąta ostrzegawczego)
  • brak ubezpieczenia pojazdu
  • niesprawne oświetlenie pojazdu (brak świateł stopu, brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej, przepalone żarówki w światach przeciwmgielnych)
  • brak sygnału dźwiękowego
  • niesprawny układ rozruchowy
  • brak badań technicznych pojazdu (zatrzymano jeden dowód rejestracyjny podczas wspólnej służby z gołdapską policją)

     [11-12-2008 / nr art. 2402]

  W okresie od 1 do 7 grudnia strażacy wyjeżdżali do 10 zdarzeń. Wśród nich odnotowano 3 przypadki zapalenia się sadzy w kominach (dwa w Gołdapi, jeden w Baniach Mazurskich). Na szczęście we wszystkich przypadkach obyło się bez poważniejszych strat. Strażacy apelują o zwrócenie uwagi na stan przewodów kominowych. W przypadku potrzeby ich wyczyszczenia, dyżurny służy bazą kominiarzy pracujących na terenie naszego powiatu.

  3 grudnia w godzinach popołudniowych strażacy zostali poproszeni przez policję o otworzenie drzwi w jednym z mieszkań w Gołdapi. Istniało bowiem podejrzenie, że mieszkającej tam starszej kobiecie mogło coś się stać. Po wejściu do mieszkania okazało się, że 82-latka jest bardzo osłabiona i potrzebuje pomocy lekarskiej. Została odwieziona do szpitala.

  W ostatnią niedzielę (07/12) o godzinie 17:50 jeden z lokatorów budynku wielorodzinnego przy ulicy Lipowej zawiadomił strażaków o pożarze w jego budynku. W jednym z mieszkań spaliła się między innymi szafka kuchenna i kuchenka wraz z oprzyrządowaniem. Na szczęście nie doszło do wybuchu butli z gazem, która znajdowała się pod spalonym meblem. Strażacy nie byli w stanie ustalić na miejscu przyczyn pożaru, sprawa została przekazana policji.

     [11-12-2008 / nr art. 2401]

  6 grudnia około godziny 22 funkcjonariusze policji podczas patrolowania okolic Galwieci zatrzymali do kontroli kierowcę VW golfa. Okazało się, że 30-letni Krzysztof T. prowadził samochód pod wpływem alkoholu, miał 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po przebadaniu został puszczony do domu. Następnego dnia na ulicy Suwalskiej w Gołdapi policjanci zatrzymali 65-letniego pijanego rowerzystę. Waldemar F. miał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo jechał rowerem bez wymaganego prawem oświetlenia, za co został ukarany mandatem. Obaj pijani za jazdę pod wpływem alkoholu odpowiedzą wkrótce przed sądem.
     
  Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
  redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
  wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009